Edukacja – FUN – MAT, czyli korki z funkcji

Fot. Małgorzata Brus

Dobre praktyki

Turniej FUN – MAT

Międzyośrodkowym turniejem FUN – MAT o tytuł Mistrzów Funkcji Matematycznych zakończyliśmy nasz projekt korepetycji z matmy. Prowadziliśmy go od początku roku szkolnego w trzech młodzieżowych ośrodkach wychowawczych w Warszawie.

Turniej odbył się w Świetlicy Matejki, wzięli w nim udział wszyscy uczestnicy zajęć, kibice, wychowawcy, działacze Fundacji i Piotr Jenczyk, pomysłodawca projektu i prowadzący korepetycje.

W finale brały udział cztery grupy, złożone z orłów matematycznych z trzech ośrodków. Wygrała jedna grupa, która za dokonania otrzymała nagrody. Pozostali uczestnicy również otrzymali nagrody – pocieszenia, na pamiątkę i korepetycji, i zmagań.

Maty do gry w “matematycznego twistera” pozostały w ośrodkach, żeby służyć uczniom i nauczycielom w atrakcjynym utrwalaniu zdobytej wiedzy o funkcjach matematycznych w przyszłości.

Projekt został sfinansowany ze środków mBanku w programie “mPotęga” i dofinansowany z Urzędu m.st. Warszawy.

 

x = 0, y = 0, gdzie to jest?

Okazuje się, że to nie takie proste zrozumieć i pokazać na wykresie, gdzie jest x = 0 i y = 0. Ale dzięki naszej macie FUN – MAT wszystko staje się prostsze. Dziewczyny z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego nr 2  przy ul. Strażackiej podzielone na trzy zespoły pokazywały wyznaczone przez Piotra punkty i linie na macie, powoli się rozkręcały i wchodziły w grę. Niedługo będą z nich mistrzynie funkcji.

Funkcje matematyczne na macie w MOW-ach

Po serii spotkań organizacyjnych ruszyliśmy z pierwszymi korepetycjami z funkcji matematycznych w trzech młodzieżowych ośrodkach wychowawczych w Warszawie. Teoria wsparta została praktyką, czyli grą w matematycznego “twistera”. Wbrew przekonaniu samych uczestników, nie było tak bardzo trudno, jak z początku się wydawało.

Przed nami 30 zajęć, a na koniec międzyośrodkowy turniej Fun – Mat. Wezmą w nim udział najlepsze drużyny, z których wyłoniona zostanie zwycięska.
Zajęcia prowadzi autor programu Piotrek Jenczyk. Zdjęcia robi Małgosia Brus.
Projekt Fun – Mat jest dofinansowany ze środków Fundacji mBanku w ramach programu mPotęga i dofinansowany ze środków m.st. Warszawy, Biura Edukacji.

 

Próba generalna gry FUN – MAT w więzieniu na Grochowie

Scenariusz gier już powstał, maty zaprojektowane i wydrukowane, harmonogram działań przygotowany, czas na próbę generalną.

Przed rozpoczęciem zajęć z funkcji matematycznych w trzech ośrodkach wychowawczych w Warszawie nasz animator udał się do więzienia dla kobiet w Areszcie Śledczym W Warszawie Grochowie, by wspólnie z dziewczynami wypróbować grę.

Zajęcia odbyły się w świetlicy centralnej, gdzie znalazło się wystarczająco miejsca na rozłożenie planszy do gry. Najpierw trochę teorii, przypomnienie materiału o funkcjach ze szkoły, a potem zajęcia praktyczne: matematyczny “twister”.

Dobry nauczyciel, pojętne uczennice, świetna zabawa.

Klika uwag praktycznych i możemy startować z korkami z funkcji w naszych MOW-ach.

 

FUN – MAT, to matematyczny projekt naszej Fundacji prowadzony w trzech warszawskich młodzieżowych ośrodkach wychowawczych. Jego celem jest podniesienie matematycznych kompetencji uczestników, przede wszystkim w zakresie funkcji.

Korepetycje z podstaw funkcji matematycznych połączone z grą w FUN – MAT, nauka i zabawa w jednym, zakończona będzie turniejem FUN – MAT, w którym zmierzą się i sprawdzą wiedzę wychowankowie wszystkich ośrodków objętych projektem.

Ruszamy we wrześniu. Zajęcia będzie prowadził Piotr Jenczyk, magistrant Wydziału Mechatroniki na Politechnice Warszawskiej, nasz matematyczny wolontariusz. Jest on też autorem koncepcji projektu.

Piotrek Jenczyk, autor pomysłu MAT – FUNu i prowadzący zajęcia mówi:

“Dla mnie najważniejszym wnioskiem z tego projektu jest potwierdzenie, że w całym toku zajęć najważniejsze jest dobro i rozwój chłopców i dziewczyn, co oznacza, że “lekcja matematyki na temat funkcji” jest tylko środkiem do celu, a nie celem samym w sobie”.

 

Projekt jest sfinansowany ze środków Fundacji mBanku w ramach programu „mPotęga” oraz dofinasowany ze środków m.st. Warszawy – Biura Edukacji.