ROMANO HIP-HOPO

Fot. Małgorzata Brus

Co młodzież romska lubi i świetnie potrafi robić? Śpiewać rap i tańczyć breake dance. Projekt Romano Hip-hopo został uszyty na miarę naszej grupy młodych Romów z Pragi Południe w Warszawie, z którą pracujemy od przeszło 4 lat.

Celem projektu jest nagranie tradycyjnego utworu romskiego w hip-hopowej aranżacji, a do tego breakdance’owego wideoklipu. W kilkunastu warsztatach edukacji kulturalnej i muzycznej weźmie udział dziesięcioro młodych Romów, którzy będą rapować w romani i po polsku, będą tworzyć animacje i tańczyć hip-hop do swojej piosenki. Powstały klip będziemy wspólnie promować w Internecie. Zobacz więcej >>

Zaszufladkowano do kategorii Uncategorized | Możliwość komentowania ROMANO HIP-HOPO została wyłączona

Promocja czytelnictwa w więzieniach

Fot. Małgorzata Brus

“Promocja czytelnictwa w więzieniach” to projekt propagujący czytanie wartościowej literatury w dwóch warszawskich więzieniach: w Aresztach Śledczych Warszawie Białołęce i Służewcu. 

Do czytania książek historycznych, literatury faktu,wywiadów, wspomnień zachęca osadzonych panów Marcin Prokop, fascynat historii. Przybliża im sylwetki autorów, bohaterów i okoliczności powstania omawianych pozycji. Zobacz więcej >>

Zaszufladkowano do kategorii Uncategorized | Możliwość komentowania Promocja czytelnictwa w więzieniach została wyłączona

Dzień kobiet w więzieniu

 

Z okazji tego święta nasze zajęcia blogowe (eWkratke.pl) poświęcone były kobiecości w więzieniu.

Czy więzienie odziera z kobiecości? Czy skazane kobiety są gorzej oceniane przez społeczeństwo na wolności niż skazani mężczyźni? Czy kobietom jest gorzej w więzieniu niż mężczyznom?

Dyskusję prowokował i animował Leszek Wejcman, dziennikarz, reżyser, scenarzysta, dobrze znany uczestniczkom i cieszący się ich zaufaniem, bo od lat regularnie prowadzący w więzieniu zajęcia z pisania.

Na wolności dbam o siebie dla siebie i innych. W zamknięciu – tylko dla siebie. Wstaję rano, poranne mycie, na wolności konieczny makijaż, tutaj niekoniecznie. Dla zabicia czasu książka, prace ręczne, robótki. Jestem w dobrej sytuacji ze swoim wyrokiem: jeden rok to nic w porównaniu z innymi. Ta myśl, że wyjdę stąd już niedługo, a inne kobiety zostaną, trzyma mnie jakoś przy życiu. Kobiecość została częściowo po tamtej stronie.

Lwica

Posty z zajęć znajdziecie na naszym FB i na eWkratke.pl.

 

Zaszufladkowano do kategorii Uncategorized | Możliwość komentowania Dzień kobiet w więzieniu została wyłączona

Muzeum Kultury Romów w Warszawie

Pe drom baro – na drodze wielkiej. Wóz wagonowy, tzw. ostrowski, polskich Romów z l. 50-60. XX w. Fot. Andrzej Grzymała-Kazłowski, droga na Opoczno, lipiec 2011 r.

Pe drom baro – na drodze wielkiej. Wóz wagonowy, tzw. ostrowski, polskich Romów z l. 50-60. XX w. Fot. Andrzej Grzymała-Kazłowski, droga na Opoczno, lipiec 2011 r.

Celem tego projektu jest pozytywna zmiana postrzegania Romów i propagowanie rzetelnej wiedzy o nich poprzez rozbudowę banku wiedzy o społeczności romskiej i jej kulturalnym i materialnym dziedzictwie. Zależy nam na rozwoju merytorycznym osób i instytucji pracujących z Romami, wzmocnieniu tożsamości kulturowej dzieci i młodzieży romskiej oraz edukacji międzykulturowej społeczeństwa większościowego. Zobacz więcej >>

Zaszufladkowano do kategorii Uncategorized | Możliwość komentowania Muzeum Kultury Romów w Warszawie została wyłączona

Projektowanie uniwersalne dla dzieci edycja 2019

Warsztaty projektowania uniwersalnego dla dzieci ze szkół podstawowych są odpowiedzią na najbardziej palące potrzeby wychowawcze najmłodszego pokolenia. Uczymy dzieci empatii i nowego spojrzenia na otoczenie, tak by nikogo nie wykluczać.

Warsztaty prowadzą animatorka Magda Matusiak związana z Fundacją Aktywnej Rehabilitacji i artystka Joanna Świerczyńska. Zobacz więcej >>

Zaszufladkowano do kategorii Uncategorized | Możliwość komentowania Projektowanie uniwersalne dla dzieci edycja 2019 została wyłączona

Znaki człowieka edycja 2019

 

 

“Znaki człowieka” to zajęcia komunikacji wizualnej dla dzieci. Właściwie to wstęp do komunikacji wizualnej, a przy okazji do estetyki, projektowania graficznego. Przyczynek do zmiany spojrzenia dzieci na otaczającą rzeczywistość. Przygotowanie ich do kreatywnego podejścia do najbliższego otoczenia i przestrzeni publicznej.

Warsztaty prowadzi historyczka sztuki i edukatorka muzealna Katarzyna Witt, autorka projektu “Architektura: ćwiczenia z myślenia”, stypendystka MKiDN.
Zobacz więcej >>

Zaszufladkowano do kategorii Uncategorized | Możliwość komentowania Znaki człowieka edycja 2019 została wyłączona

Warsztaty obywatelskiej refleksyjności w więzieniu dla kobiet

Od października 2018 do końca roku prowadziliśmy zajęcia o tematyce obywatelskiej dla grupy 15 pań odbywających karę więzienia w Areszcie Śledczym Warszawie Grochowie.
Opiekę merytoryczną sprawowały dr Katarzyna Nawrocka i dr Anna Zajenkowska z Akademii pedagogiki Specjalnej w Warszawie. Zajęcia prowadzili: dziennikarz Michał Englehardt (wolność słowa, wolność mediów), dziennikarka Aneta Wawrzyńczak (prawa człowieka), dr Katarzyna Nawrocka (sprawczość społeczna, komunikacja, stereotypy, stygmatyzacja, przemoc) oraz gościnnie prawniczka dr Jolanta Zozula z APS. Debatę oksfordzką na temat stygmatyzacji w życiu społecznym współprowadziły studentki resocjalizacji Iwona Domańska, Daria Kaczmarczyk i Justyna Kuśmierczuk. Uczestniczki po każdym ze spotkań dzieliły się refleksjami w postaci postów na bloga eWKratke.pl. Zachęcamy do lektury.
Projekt “Warsztaty refleksyjności obywatelskiej w więzieniu dla kobiet” wsparty został przez Fundusz Obywatelski zarządzany przez Fundację dla Polski.
Zaszufladkowano do kategorii Uncategorized | Możliwość komentowania Warsztaty obywatelskiej refleksyjności w więzieniu dla kobiet została wyłączona

Zaszufladkowano do kategorii Uncategorized | Możliwość komentowania została wyłączona

Finał “Sztuk prostych”

 

„Sztuki proste” – w tym projekcie sztuka przestała być domeną natchnionych i wybranych jednostek. Sztuka stała się narzędziem dla każdego – by mówić o sobie i o tym, kim się jest. Sztuki są proste – jeśli tylko chcemy się z nimi spotkać.

Na Finale “Sztuk prostych”, wystawie prac i warsztatach twórczych prowadzonych przez Katarzynę Witt, gościliśmy wielu fantastycznych ludzi, m.in. dziewczęta i chłopców z Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych, ich opiekunów, podopiecznych Ośrodka Wsparcia “Partnerzy”, studentów i nauczycieli akademickich z Akademii Pedagogiki Specjalnej, uczniów I Społecznego Liceum Ogólnokształcącego “Bednarska”.

Gośćmi specjalnymi byli artyści Paweł Althamer, Joasia Świerczyńska i Rafał Żwirek, którzy poprowadzili warsztaty rzeźbienia w mydle portretów Bruna Schulza. Wykonane przez siebie prace uczestnicy Finału montowali na wspawanej wcześniej przez Pawła Althamera stalowej konstrukcji. Rzeźba następnego dnia trafiła do Torunia, do Muzeum Okręgowego, gdzie jest eksponowana w ramach wystawy “Bruno Schulz. Artysta nienazwany”. Autorem koncepcji wystawy jest Jan Bończa-Szbłowski, który również był obecny na naszym Finale. Zobacz więcej >>

Zaszufladkowano do kategorii Uncategorized | Możliwość komentowania Finał “Sztuk prostych” została wyłączona

Zaproszenie na finał projektu „Sztuki proste”

 

Zapraszamy na warsztaty twórcze i wystawę prac dziewcząt i chłopców z warszawskich Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych współtworzonych razem z artystami: , Pauliną Jędrzejewską, Małgorzatą Karkosz, Jankiem Mioduchowskim, Anną Siekierską, Zosią Szulc.

Pięć technik artystycznych, piętnaście warsztatów, trzy młodzieżowe grupy.

Różne sposoby ekspresji i wiele możliwości powiedzenia czegoś o sobie. Taka konfiguracja to przede wszystkim proces, który wystawa pragnie podsumować. Spotkania młodzieży z artystkami i artystami to momenty szczególnej wymiany. Profesjonalni twórcy dostarczali pewną ramę, prezentując zasady technik, a uczestnicy warsztatów wypełniali ramę treścią – swoją osobowością, codziennością, zainteresowaniami czy poczuciem humoru. W tym sensie sztuka przestaje być domeną natchnionych i wybitnych jednostek. Sztuka jest narzędziem dla każdego – by mówić o sobie i o tym kim się jest. Sztuki są proste – jeśli tylko zechcemy się z nimi spotkać.

„Sztuki proste” warsztaty, wystawa

13 grudnia 2018 r.

godz. 11.00

Muzeum Warszawskiej Pragi  Targowa 50/52

sala: Penthouse

wstęp wolny

INFO: 608 852 830

www.fundacjadomkultury.pl

Realizatorem projektu „Sztuki proste” jest Fundacja Dom Kultury.

Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury.

Zaszufladkowano do kategorii Uncategorized | Możliwość komentowania Zaproszenie na finał projektu „Sztuki proste” została wyłączona