Sztuki proste

 

„Sztuki proste” – w tym projekcie sztuka przestała być domeną natchnionych i wybranych jednostek. Sztuka stała się narzędziem dla każdego – by mówić o sobie i o tym, kim się jest. Sztuki są proste – jeśli tylko chcemy się z nimi spotkać.

Na Finale “Sztuk prostych”, wystawie prac i warsztatach twórczych prowadzonych przez Katarzynę Witt, gościliśmy wielu fantastycznych ludzi, m.in. dziewczęta i chłopców z Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych, ich opiekunów, podopiecznych Ośrodka Wsparcia “Partnerzy”, studentów i nauczycieli akademickich z Akademii Pedagogiki Specjalnej, uczniów I Społecznego Liceum Ogólnokształcącego “Bednarska”.

Gośćmi specjalnymi byli artyści Paweł Althamer, Joasia Świerczyńska i Rafał Żwirek, którzy poprowadzili warsztaty rzeźbienia w mydle portretów Bruna Schulza. Wykonane przez siebie prace uczestnicy Finału montowali na wspawanej wcześniej przez Pawła Althamera stalowej konstrukcji. Rzeźba następnego dnia trafiła do Torunia, do Muzeum Okręgowego, gdzie jest eksponowana w ramach wystawy “Bruno Schulz. Artysta nienazwany”. Autorem koncepcji wystawy jest Jan Bończa-Szbłowski, który również był obecny na naszym Finale.

Serdecznie dziękujemy wszystkim współpracownikom, Paulinie Jędrzejewskiej, Małgosi Karkosz, Jankowi Mioduchowskiemu, Annie Siekierze, Zosi Szulc, Kasi Witt.

Dziękujemy Kadrze z Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych za świetną organizację zajęć, życzliwość, otwartość.

Dziękujemy Katarzynie Rymszy i uczniom I Społecznego Liceum Ogólnokształcącego „Bednarska” za pomoc w organizacji Finału i podczas warsztatów twórczych.

Dziękujemy wolontariuszom i współpracownikom naszej Fundacji.

Specjalne podziękowania kierujemy do Małgosi Raszek-Zaliwskiej, na której wsparcie zawsze możemy liczyć.

Projekt “Sztuki proste” realizowany był w 2018 roku w trzech Młodzieżowych Ośrodkach Wychowawczych w Warszawie (MOW Księży Orionistów ul. Barska 4, MOW nr 2 ul. Strażacka 57, MOW nr 3 ul. Patriotów 90).

Dofinansowany został ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury.

Finał projektu, wystawę powstałych prac i warsztaty twórcze, urządziliśmy w Muzeum Warszawskiej Pragi.

Zdjęcia wykonała Małgorzata Brus.

Zaproszenie na finał projektu „Sztuki proste”

Zapraszamy na warsztaty twórcze i wystawę prac dziewcząt i chłopców z warszawskich Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych współtworzonych razem z artystami: , Pauliną Jędrzejewską, Małgorzatą Karkosz, Jankiem Mioduchowskim, Anną Siekierską, Zosią Szulc.

Pięć technik artystycznych, piętnaście warsztatów, trzy młodzieżowe grupy.

Różne sposoby ekspresji i wiele możliwości powiedzenia czegoś o sobie. Taka konfiguracja to przede wszystkim proces, który wystawa pragnie podsumować. Spotkania młodzieży z artystkami i artystami to momenty szczególnej wymiany. Profesjonalni twórcy dostarczali pewną ramę, prezentując zasady technik, a uczestnicy warsztatów wypełniali ramę treścią – swoją osobowością, codziennością, zainteresowaniami czy poczuciem humoru. W tym sensie sztuka przestaje być domeną natchnionych i wybitnych jednostek. Sztuka jest narzędziem dla każdego – by mówić o sobie i o tym kim się jest. Sztuki są proste – jeśli tylko zechcemy się z nimi spotkać.

„Sztuki proste” warsztaty, wystawa

13 grudnia 2018 r.

godz. 11.00

Muzeum Warszawskiej Pragi  Targowa 50/52

sala: Penthouse

wstęp wolny

INFO: 608 852 830

www.fundacjadomkultury.pl

Realizatorem projektu „Sztuki proste” jest Fundacja Dom Kultury.

Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury.


Zajęcia ze sztuk pięknych, ale i prostych prowadzone są w trzech warszawskich Młodzieżowych Ośrodkach Wychowawczych przez artystów różnych dyscyplin na jesieni 2018 roku.

Działania artystyczne mają wyposażyć uczestników w nowe praktyczne umiejętności, które mogą im się przydawać w codziennym życiu, czy to jako pasja, czy rzemiosło.

Zajęcia pomyślane są na zasadzie„od projektu – do wykonania”. Dziewczyny i chłopcy tworzą medale, nadruki sitodrukowe na koszulkach, uczą się, jak opowiedzieć o sobie przez zdjęcia i widoeklipy, a także jak świadomie kreować swój wizerunek w mediach.

W każdym z ośrodków prowadzimy 5 zajęć, średnio dla 15 uczestników. Współpracujemy z młodymi twórcami, Małgorzatą Karkosz z Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Anną Siekierską z kolektywu Wschodnia, Zosią Szulc z London South Bank University, Jankiem Mioduchowskim z Technikum Fototechnicznego i Pauliną Jędrzejewską z Fundacji Culture Shock.

Powstałe prace pokazane zostaną w Muzeum Warszawskiej Pragi w formie efemerycznej wystawy, a także w Internecie. Kuratorami wystawy będą sami uczestnicy, pod opieką Kasi Witt, edukatorki i artystki związanej z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Projekt „Sztuki proste” został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Funduszu Promocji Kultury

Album: Sztuki proste – medalierstwo z Małgorzatą Karkosz, fot. Małgorzata Brus

–  warsztat fotografii, fot. Zosia Szulc

–  warsztat linorytu, fot.  Anna Siekierska