Edukacja – Legendy wiślane przy Domku Herbacianym

Legenda wiślana o Gniewie nad Wisłą przy Domku Herbacianym

Na sam koniec wakacji, 30 sierpnia odbyło się ostatnie spotkanie z cyklu: “Legendy wiślane przy Domku Herbacianym”. Była legenda na motywach tekstu “Gniew nad Wisłą” Andrzeja Soleckiego, legenda piękna i wzruszająca. Uczestnicy w każdym wieku słuchali z ogromną uwagą o smutnej historii rybaka, jego żonie, synku i mewie. W części plastycznej uczestnicy robili ptaki, wszyscy byli bardzo dumni ze swoich prac. Oczywiście padały pytania kiedy następne warsztaty?  Oczywiście padały pytania kiedy następne warsztaty? Jedna z pań z córeczką w podziękowaniu za piernikowy, toruński warsztat przyniosła śliczne serduszko wykonane na spotkaniu z legendą toruńską.

Realizacja legend wiślanych trwała przez całe lato, w projekcie tym pomagali wolontariusze: Ania Żmuda, Paulina Przeździecka, Daria Smolarska, Zuzia Brus, Marcin Prokop, którym to bardzo dziękujemy za punktualność, niezawodność i pomoc.

Legendy opowiadała i warsztaty plastyczne prowadziła animatorka kultury Małgorzata Brus.

Dziękujemy za współpracę Urzędowi Dzielnicy Warszawa Targówek i Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Toruńska legenda o piernikach przy Domku Herbacianym

Legendy wiślane dopłynęły do Torunia. Dzieci i opiekunowie wysłuchali legendy na motywach tekstu Marii Kruger o powstaniu pierników toruńskich. Po czym ochoczo wszyscy zabrali się do roboty. Uczestnicy sami wykonywali z ciasta swoje pierniczki. Dzieciaki wałkowały, wycinały z foremek ciasteczka i zdobiły je. „Pierniczki” zostały zabrane do domu, żeby je upiec. Będą w Święta Bożego Narodzenia piękną ozdobą choinek, ale też miłym wspomnieniem tego letniego, sierpniowego warsztatu.

 

Legenda o tym skąd się wzięła nazwa Płock

Wisła pędzi swoim wartkim nurtem ze swoją legendą, aż dopłynęła do Płocka. Dzieci spod Domku Herbacianego dowiedziały się historii o powstaniu tej nazwy miasta, Małgorzata Brus opowiedziała legendę będącą interpretacją tekstu Anny Domańskiej, który otrzymał II miejsce w konkursie “Tworzymy legendę o Płocku”w 1987 r. Jednak najważniejsze w tym spotkaniu warsztatowym było spotkanie z historią, ale zupełnie inną. Maluchy te młodsze i starsze, zapewne pierwszy raz w życiu miały sposobność pisać, rysować prawdziwą stalówką w obsadce, najprawdziwszym atramentem oraz gęsim piórem. Uczestnicy tworzyli kartki z pozdrowieniami z Płocka, kolorowali pieczęć wyobrażającą herb miasta. Generalnie flamastry, kredki nie cieszyły się powodzeniem, dzieci wybrały tradycję! Tradycyjnie dziękujemy wolontariuszom: Ani, Paulinie i Darkowi za pomoc i przygotowanie wielkiego warsztatowego “piórnika”.

 

Legenda o warszawskiej syrence

Tym razem legendy pozostały na dłużej w Warszawie. 1 sierpnia, w rocznicę Powstania Warszawskiego poza opowiadaniem legendy i tworzeniem przepięknych syrenek, uczestnicy otrzymali opaski powstańcze. Wszyscy stanęli na baczność w godzinę W. Dziadkowie opowiadali swoim wnuczkom dlaczego jest taka tradycja. Było bardzo podniośle i bardzo twórczo. W ten upalny wtorek dzielnie pomagali jak zwykle wolontariusze: Ania, Paulina i Darek, którym serdecznie dziękujemy. Legendę opowiedziała i warsztat poprowadziła Małgorzata Brus, animatorka kultury.

 

Legenda o Warsie i Sawie

Wakacje już na półmetku, deszczowy lipiec nie jest łaskawy, ale to nie przeszkadza w opowiadaniu legend wiślanych przy Domku Herbacianym. Mimo niepogody dopisali uczestnicy tworząc pod sklepieniem niebieskiego pawilonu śliczne prace, będące wyobrażeniem Starego Miasta w Warszawie.  Legendę o Warsie i Sawie opowiedziała i warsztat od strony plastycznej przygotowała Małgorzata Karkosz, historyczka sztuki z Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Jak zwykle pomagali wolontariusze, szczególne podziękowania należą się dla Marcina Prokopa, który w tym dniu przygotował stanowisko warsztatowe.

 

Legenda o kogucie z Kazimierza

Płynie Wisła, płynie ze swoją legendą. Dopłynęła do Kazimierza Dolnego nad Wisłą pod Wietrzną Górę. Z miejscem tym związana jest legenda o kogucie i diable. Zebrane dzieciaki przy Domku Herbacianym wysłuchały z ogromnym zainteresowaniem opowieści i zabrały się tworzenia własnych kogutków i kurek. W pewnym momencie spotkanie miało charakter międzynarodowy, bowiem dołączyła do warsztatu norweska rodzina spędzająca wakacje w Warszawie. To było bardzo udane spotkanie z legendą bo dopisała pogoda, dzieci i powstały piękne prace. Jak zwykle pomagali nam wolontariusze Ania, Paulina, Zuzia i Marcin. Dziękujemy!

 

Legenda smoku wawelskim

Na początku warsztatu była legenda o strasznym smoku mieszkającym w smoczej jamie, a w części plastycznej dzieci robiły swoje małe, kolorowe i całkiem niegroźne smoki. Na finał Seniorzy z Targówka pomogli skonstruować wielkiego smoka zionącego ogniem! Zabawa była przednia mimo chmur i brzydkiej jak na lipcowe lato pogody.

 

Legenda o powstaniu Wisły, o Białej i Czarnej Wisełce

Wtorkowe spotkania z legendami rozpoczęliśmy u źródeł Wisły. Nie przestraszyła  nas pogoda, wiatr, dopisali uczestnicy w różnym wieku którzy wysłuchali legendy, a potem robili kolorowe ryby. Ryby miały się znaleźć w instalacji przedstawiającej Białą i Czarną Wisełkę, ale tak wiało, że nie mogliśmy tego zrobić i dzieci zabrały ku ich zadowoleniu ryby do domu.

 

 

 

Legendy związane z Wisłą, te bardzo znane i mniej, nieograniczona twórcza ekspresja, integracja międzypokoleniowa to wszystko w te wakacje może być Waszym udziałem, jeśli przyjdziecie we wtorkowe popołudnie do Parku Bródnowskiego pod Domek Herbaciany.

Artystka, animatorka Małgorzata Brus prowadzi swoje autorskie warsztaty skierowane przede wszystkim do dzieci, ale i do dorosłych także. Zaprasza gości, artystów, wolontariuszy, którzy z nią współprowadzą wydarzenia. Uczestnicy poznają legendy wiślane krakowskie, kazimierskie, toruńskie, wąchają pachnące przyprawami pierniki, lepią kogutki, tworzą recyklingowe smoki, które zieją ogniem, malują, wycinają. A przede wszystkim wspólnie działają twórczo. Seniorzy, dorośli i dzieci.

Zajęcia prowadzone są co wtorek pod niebieskim baldachimem Fundacji Dom Kultury przy Domku Herbacianym w Parku Bródnowskim, w godzinach 17.00 – 19.00.

Projekt jest dofinansowany ze środków m.st. Warszawy – Dzielnicę Targówek.

Dziękujemy Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, gospodarzowi Parku Rzeźby, za wsparcie.