Projekt „Sztuka nie ocenia” nosi roboczą nazwę „Warsztaty artystyczne w ośrodkach wychowawczych” i jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowego Centrum Kultury, w ramach programu „Kultura dostępna”.
„SZTUKA NIE OCENIA” – FINAŁ
28 listopada 2016 roku sfinalizowaliśmy projekt „Sztuka nie ocenia – warsztaty artystyczne w ośrodkach wychowawczych”.
Seminarium „Działania partycypacyjne w ośrodkach wychowawczych” połączone z wystawą prac odbyło się w gmachu Akademii Sztuk Pięknych przy Krakowskim Przedmieściu. Miejsce zostało udostępnione przez Salon Akademii ASP, za co serdecznie dziękujemy.
W wydarzeniu wzięli udział artyści realizujący projekt, przedstawiciele dyrekcji i pedagogów z trzech zaangażowanych w działania młodzieżowych ośrodków wychowawczych, młodzież, studenci, przyjaciele naszej fundacji i dziennikarze.
W pierwszej części spotkania mogliśmy poznać specyfikę i charakter zaproszonych do projektu placówek. O swoich ośrodkach opowiedziały: dyr. Małgorzata Stankiewicz – o Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym Księży Orionistów przy ul. Barskiej, Agnieszka Molik, wychowawca – o Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym nr 2 przy ul. Strażackiej, Martyna Jaroń, pedagog – o Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym nr 3 przy ul. Patriotów.
W drugiej części wystąpili artyści, którzy opowiedzieli o swoich realizacjach.
Katya Shadkovska opowiadała o genezie swojego pomysłu i zamierzeniom projektu.
Michał Slezkin przybliżył symbolikę wielkoformatowej konstrukcji malarskiej, którą wykonał wspólnie z chłopcami przebywającymi w ośrodku do września. Praca symbolizuje istnienie części osobistej w przestrzeni wspólnej. Poszczególne elementy tego monumentalnego dzieła wykonali chłopcy indywidualnie i pokazali na nich swoje prywatne historie, relacje, wrażenia i upodobania. Praca zrobiła wielkie wrażenie.
Koncepcję swojego pomysłu przedstawili Ania Zielińska i Przemek Pietrzak z grupy Reaktor – Laboratorium Rzeźby. Chcieli stworzyć taki obiekt, z którymi wykonawcy (czyli chłopcy z Patriotów) będą się utożsamiać, czuć jako coś bardzo własnego. Tak narodził się pomysł jedynej w swoim rodzaju Ławki Wolności. Dodatkową przesłanką był fakt, że w ośrodku powstało nowe boisko i rzeźba może istnieć też w jego kontekście. Ławka Wolności, nietypowa w formie i bardzo oryginalna ma być nadal poddawana twórczej inwencji podopiecznych MOW-u nr 3.
Na spotkaniu zabrakło niestety Kobasa Laksy, który musiał wyjechać w tym czasie z Warszawy. Na seminarium przemówił jednak z ekranu projektora. W krótkim wideo opowiedział, czym dla niego była praca nad fotografiami wykonanymi z dziewczynami ze Strażackiej. Powstałe prace robią wrażenie. Jest to profesjonalna sesja zdjęciowa, a fotografie dziewcząt podkreślają ich osobowości, urodę i charakter. Kobas Laksa wyznał, że ma nadzieję, iż jego projekt rozbudził u niektórych uczestniczek pasję – fotograficzną, wizażu, grafiki komputerowej, modelingu.
W ostatniej części wydarzenia uczestnicy obejrzeli wystawę, na której zaprezentowana była praca Michała Slezkina i chłopców z Barskiej oraz fotografie z pozostałych realizacji (autorstwa Małgorzaty Brus). Była to okazja, by sami realizatorzy prac i uczestnicy naszego projektu mogli podzielić się swoimi komentarzami, wyjaśnić intencje twórcze, opowiedzieć o tym, czym był dla nich udział w tych działaniach.
Zaangażowanie młodzieży w warsztaty projektowe, powaga, z jaką potraktowali zaproponowane im działania twórcze i duma z powstałych prac udowadnia nam, jak duży sens mają takie realizacje. Rezultaty, oprócz bardzo konkretnych prac powstałych w wyniku warsztatów, są bardzo szerokie. Wymienić można kilka najważniejszych: umiejętność wyrażania siebie przez sztukę, podniesienie wiary we własne możliwości, integracja wewnątrzgrupowa i nawiązanie silnych relacji z prowadzącymi, którzy mogą służyć jako wzorzec i autorytet.
Bardzo dziękujemy wszystkim za wsparcie i współpracę. W szczególności dziękujemy młodzieży, z którą mieliśmy wielką przyjemność pracować i artystom.
Dziękujemy Kati Shadkovskiej za pomysł i opiekę artystyczną.
MICHAŁ SLEZKIN W MOW NA UL. BARSKIEJ
W klimatycznym Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym przy ul. Barskiej 4 odbywają się niezwykłe warsztaty malarskie. Michał Slezkin wciągnął chłopców z ośrodka w niezwykły proces twórczy. Wspólnie musieli zaplanować dzieło malarskie, które będzie się składało z mniejszych obrazów tworzących przestrzeń wspólną oraz przestrzeń własną. Chłopcy dostali przybory malarskie oraz blejtramy, na których malują. Część płócien stanowi wspólnie zaprojektowany obraz, który będzie złożony z części namalowanych przez każdego z uczestników. To właśnie przestrzeń wspólna, którą uczestnicy warsztatów razem wymyślili, zaprojektowali na papierze i rozrysowali na poszczególne fragmenty. Później przenieśli projekt na płótno. Oprócz tego każdy z chłopców dostał blejtram do stworzenia własnego dzieła, bez porozumienia z resztą, niejako w tajemnicy przed innymi -tak powstanie przestrzeń własna. Wszystkie płótna zostaną zamontowane na specjalnej ramie wykonanej w pracowni MOW-u. Przenikanie się dwóch przestrzeni zostało przeniesione z życia codziennego w ośrodku na pole artystyczne. Na warsztatach panuje twórcza atmosfera, chłopcy opowiadają o swoich obrazach, porozumiewają się ze sobą.
#sztukanieocenia
KOBAS LAKSA W MŁODZIEŻOWYM OŚRODKU WYCHOWAWCZYM DLA DZIEWCZYN
W Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym Nr 2 w Warszawie odbył się cykl zajęć w ramach projektu „Sztuka nie ocenia”. Zajęcia z wychowankami prowadził Kobas Laksa, artysta sztuk wizualnych, fotograf, autor filmów. Towarzyszyła mu wizażystka Aneta Kolendo-Borowska. Przedmiotem zajęć była fotografia. Uczestniczki miały praktyczną możliwość poznania tajników robienia zdjęć. Dziewczyny pozowały do zdjęć, najpierw bez makijażu, w codziennych strojach. Z początku były nieśmiałe, wstydziły się aparatu. Później zaczęły się malować pod czujnym okiem pani Anety, sprawdzając, jakie efekty dają różne makijaże. Kolejnym elementem charakteryzacji było wprowadzenie różnych strojów, kolorów, fryzur. Dziewczyny były fotografowane w różnym świetle. Na spotkaniu podsumowującym efekty sesji wszyscy mieli okazję przekonać się, że nie ma zdjęć złych, a to, co oglądamy zależy od bardzo wielu czynników. Kobas Laksa niezwykle interesująco opowiadał o fotografii, na koniec pokazał jak można udoskonalić zdjęcie za pomocą Photoshopa. Uczestniczki zajęć miały okazję się przekonać, że fotografia jest bardzo ciekawą dziedziną sztuki i że one mogą brać w tym udział i że piękna modelka na okładce magazynu jest taką samą zwyczajną dziewczyną jak one.
#sztukanieocenia
„ŁAWKA WOLNOŚCI”
W rytm głośnej hiphopowej muzy chłopcy z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego nr 3 w Warszawie na ul. Patriotów 90 tworzyli swoją pierwszą rzeźbę w życiu w ramach projektu „Sztuka nie ocenia”. Powstała praca pt. „Ławka wolności”. Uczestnicy tworzyli ją przez kilka dni pod okiem artystów z grupy Reaktor – Laboratorium rzeźby: Ani Zielińskiej, Przemka Pietrzaka i Pawła Chmielewskiego. Chłopcy od podstaw tworzyli swoje dzieło. Praca ta wymagała umiejętności posługiwania się rozmaitymi narzędziami stolarskimi i rzeźbiarskimi. Wcale to nie było takie proste, ale grupa doskonale sobie poradziła. Młodzi uczestnicy razem z wychowawcą przygotowywali szablony do pomalowania sprejami wykonanej konstrukcji. Proces twórczy przebiegał w skupieniu i z ogromnym zaangażowaniem Chłopcy bardzo chcą jeszcze uczestniczyć w podobnych projektach, mają już pomysły na następne działania.
#sztukanieocenia
Rozpoczynamy realizację projektu „Warsztaty artystyczne w ośrodkach wychowawczych”. Artyści pracują twórczo z młodzieżą z trzech warszawskich młodzieżowych ośrodków wychowawczych, efekty tych działań zostaną zaprezentowane na wystawie w listopadzie tego roku. Do realizacji projektu zaprosiliśmy Kobasa Laksę, Michała Slezkina i artystów z Grupy Reaktor – Laboratorium Rzeźby: Annę Zielińską, Konrada Chmielewskiego i Przemysława Pietrzaka. Opiekunem artystycznym projektu i kuratorką przyszłej wystawy jest Katya Shadkovska.
Projekt jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.