Legenda “O Wandzie co Niemca nie chciała”
Tą legendą zakończyliśmy cykl legend poświęconych Wiśle. Jak zwykle na Bemowie dopisała pogoda i uczestnicy. Powstały piękne Wandy – królewny, było bogactwo materiałów godnych królewny, czas spędzony wspólnie był kreatywny, nie zawiedli stali uczestnicy warsztatów. Były podziękowania i pytania co będzie w przyszłym roku? Nawet pojawiły się sugestie ze strony mieszkańców Bemowa jakie bajki i baśnie mogłyby się pojawić, ale o tym za wcześnie mówić. Dziękujemy wszystkim uczestnikom warsztatów, wolontariuszom: Ani, Darii, Paulinie, Zuzi i Marcinowi za pomoc, dziękujemy Dzielnicy Bemowo z gościnę i wsparcie.
Legenda o tym skąd się wzięła nazwa miasta Płock
Okazuje się, że żaden z uczestników spotkania z legendami wiślanymi nie znał legendy o pochodzeniu nazwy miasta Płock. Ale po tym warsztacie wszyscy już ją znają! Małgorzata Brus opowiedziała legendę będącą interpretacją tekstu Anny Domańskiej, który otrzymał II miejsce w konkursie „Tworzymy legendę o Płocku”w 1987 r. Dzieci zdobiły, kolorowały kartkę z pozdrowieniami z Płocka, na której znajdował się odbity wielkim stemplem herb miasta, ale żeby nie było za łatwo, tekst pisały stalówkami i gęsimi piórami. Były stare kałamarze z atramentem, obsadki, stalówki, pieczęcie, powstały bardzo piękne pocztówki. Dziękujemy tradycyjnie wolontariuszkom Ani i Darii oraz maluchom Karolince i Dominikowi za pomoc przy organizacji stanowiska warsztatowego.
Legenda o warszawskiej syrence
Czyż może być wdzięczniejsza publiczność od zgromadzonych dzieciaków, pod niebieskim pawilonem nieopodal Amfiteatru na Bemowie? Mali uczestnicy z ogromnym zainteresowaniem wysłuchali legendy o warszawskiej syrence, będącą interpretacją wersji Artura Oppmana. A następnie rozpoczął się warsztat, dzieci, rodzice dostali do wyboru rozmaitość materiałów plastycznych. Powstały śliczne syrenki! Dzieci dumnie z nimi pozowały do fotografii. Niektóre z nich można zobaczyć w fotogalerii. Dziękujemy wolontariuszkom: Ani, Darii i Paulinie, które pomagały małym twórcom z Bemowa.
Legenda o Warsie i Sawie przy Amfiteatrze na Bemowie
Barbakan, Zamek Królewski, kamieniczki, wszytko to zostało skrupulatnie odtworzone przez uczestników warsztatu plastycznego prowadzonego przez Małgorzatę Karkosz, animatorkę, historyczkę sztuki. Na początku spotkania była legenda o Warsie i Sawie, a następnie dzieci i opiekunowie zdobili swoje kamieniczki, dzięki temu powstała panorama Starego Miasta w Warszawie. Jak zwykle pomagali wolontariusze: Daria, Zuzia, Darek, Marcin.
Legenda o kogucie z Kazimierza
Tylu kogutów i kurek dawno nie było na Bemowie, chyba że w dawnych czasach jak były gospodarstwa w okolicznych wsiach. A stało się to dzięki pracowitości dzieci, które z ciasta i piórek robiły koguty i inny drób po wysłuchaniu legendy o kogucie z Kazimierza nad Wisłą. Ptaszki w uwitych gniazdkach powędrowały do nowych właścicieli. W następnym tygodniu spotykamy się już z Wisłą w Warszawie, z legendą o Warsie i Sawie.
Legenda o smoku wawelskim przy Amfiteatrze
Jak można się było spodziewać nie zabrakło chętnych dzieci i dorosłych do uczestniczenia we wspólnej zabawie. Tym razem Wisła dopłynęła do Krakowa i była legenda o smoku wawelskim. Dzieci i ich opiekunowie robiły przy pomocy wolontariuszy małe smoki z rozmaitych materiałów, powstały śliczne prace. Powstał też ogromny smok z długim ogonem, zionący prawdziwym ogniem, oczywiście przy budowie smoka pomagali mali mieszkańcy Bemowa.
Legenda o Białej i Czarnej Wisełce
Zaczęliśmy nowy sezon współpracy z Dzielnicą Bemowo legendą o początkach Wisły. Jak co roku pod niebieskim pawilonem zgromadziły się dzieciaki z opiekunami. Wszyscy wysłuchali legendy, a potem robili ryby z rozmaitych materiałów. Rybkę można było powiesić w instalacji przestrzennej wizualizującej Białą i Czarną Wisełkę, ale mali uczestnicy woleli swoje ryby zabrać do domu.
Legendy związane z Wisłą, te bardzo znane i mniej, warsztaty plastyczne, wspólna świetna zabawa może być Waszym udziałem w każde popołudnie czwartkowe, jeśli odwiedzicie nasz niebieski namiot przy Amfiteatrze w bemowskim Parku.
Na Bemowie mamy już swoją stałą klientelę, która wbrew pogodzie dopisuje na każdych zajęciach. Wspólnie z artystką i animatorką Małgorzatą Brus, dzieci i dorośli słuchają legend wiślanych, a by potem razem oddawać się twórczej ekspresji.
Zajęcia prowadzone są co czwartek pod błękitnym baldachimem Fundacji Dom Kultury w Parku im. M. Jacksona na Bemowie, w godzinach 17.00 – 19.00. Zapraszamy na nie wszystkich mieszkańców Stolicy i gości ją odwiedzających.
Projekt jest dofinansowany ze środków m.st. Warszawy – Dzielnicę Bemowo.