Bareforytka Roma

 

Bareforytka Roma w Radio dla Ciebie

 

Bareforytka Roma warsztaty otwarte – to uroczysta impreza podsumowująca działania artystyczne Fundacji prowadzone dla dzieci i młodzieży romskiej na jesieni 2018 roku.

Bareforytka Roma, czyli warszawscy Romowie  – w tym projekcie spotkała się romska tradycja ze sztuką nowoczesną. Dzieci i młodzież z Pragi Południe brali udział w cyklu zajęć twórczych prowadzonych przez artystów w plenerze, w ich pracowaniach, w ośrodkach kulturalnych Warszawy. Powstałe prace pokazaliśmy szerszej publiczności w ramach wystawy urządzonej w Muzeum Warszawskiej Pragi. Warsztaty twórcze prowadzone przez Katarzynę Witt z Muzeum Sztuki Nowoczesnej i działaczkę romską Agnieszkę Caban były okazją do podjęciach wspólnych działań przez wszystkich uczestników imprezy. Warsztaty pieśni romskiej artystki Krystyny Perły Markowskiej i koncert zespołu “Perła i bracia” były niecodziennym przeżyciem estetycznym, głębokim i interaktywnym.

W dwóch turach warsztatów trwających niemal cały dzień wzięli udział uczniowie z warszawskich szkół podstawowych, Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych, wielbiciele kultury romskiej i działacze romscy.

 

 

 

Fot. Andrzej  Grzymała – Kazłowski

 

Bareforytka Roma – warszawscy Romowie – to projekt łączący romską tradycję ze sztuką nowoczesną skierowany do młodych Romów zamieszkujących warszawskie Pragi Północ i Południe.

Od września 2018 artyści współpracujący z Fundacją Dom Kultury prowadzą cykl warsztatów, w których uczestniczy młodzież romska: sztuka współczesna czerpie z tradycyjnej kultury romskiej. Uczestnicy tworzą zielniki, fotografie portretowe, pejzaże, projekty sitodrukowe, ziny.

Prace pokazane zostaną szerokiej publiczności 8 listopada podczas wystawy i towarzyszących im warsztatów w Muzeum Warszawskiej Pragi.

Będzie to bogata impreza trwająca cały dzień. W jej ramach odbędą się warsztaty pieśni romskiej, koncerty, degustacje, prelekcje i warsztaty sztuki nowoczesnej.

Zapraszamy na nią wszystkich chętnych.

Projekt „Bareforytka Roma” realizuje Fundacja Dom Kultury we współpracy z Muzeum Warszawskiej Pragi i Fundacji pod Imieniem Bosmana dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury.

Projekt “Bareforytka Roma warsztaty otwarte” został sfinansowany ze środków m. st. Warszawy, Biura Kultury.

Projekt „Bareforytka Roma” został objęty patronatem:

Muzeum Narodowego w Kielcach,

Muzeum Kultury Romów w Warszawie.